Oroszország ideiglenesen leállítja a gabona kivitelét az országból!

A korlátozások a posztszovjet államokba irányuló szállításokra vonatkoznak.


Oroszország ideiglenesen betiltotta az Eurázsiai Gazdasági Unió (EAEU) országaiba irányuló gabonaexportot, hogy megvédje a hazai élelmiszerpiacot az Ukrajnával kapcsolatos, az ország gazdaságát sújtó szankciók miatt növekvő nyomás közepette. A Mihail Miszusztyin orosz miniszterelnök által hétfőn késő este aláírt rendelet szerint Oroszország június 30-ig nem exportál búzát, rozsot, árpát és kukoricát a szomszédos EAEU-államokba.


Ezen államok közé tartozik Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán és Kirgizisztán, és Oroszországgal közös szabad vámzónát alkotnak, az unióba irányuló szállítások nem tartoznak az orosz gabonaexportkvóták és adók hatálya alá.


Viktorija Abramcsenko miniszterelnök-helyettes szerint azonban a kvótán belüli, egyedi engedélyek alapján történő gabonaexportot nem tiltanák meg. A rendelet augusztus 31-ig megtiltja a fehér- és nyerscukor harmadik országokba történő kivitelét is.


A tilalom szükséges intézkedés "a hazai élelmiszerpiac védelme érdekében a külső kényszerekkel szemben" - áll a kormány közleményében.


A világ legnagyobb búzaexportőrének, Oroszországnak a 2021-2022-es mezőgazdasági év kezdete (2021. július 1.) és március 10. között csaknem harmadával zuhantak a külföldi eladásai a gyenge termés miatt - közölte hétfőn a mezőgazdasági minisztérium.


Az ország teljes gabonaexportja is csökkent, az árpaszállítások 34,7 százalékkal 2,9 millió tonnára, a kukoricaszállítások pedig 21,7 százalékkal 1,8 millió tonnára apadtak.


A gabona világpiaci árai a kínálathiány miatt és az ukrajnai válsággal kapcsolatos jövőbeli ellátási problémákkal kapcsolatos aggodalmak közepette emelkedtek, mivel Oroszországgal együtt a világ búzakivitelének mintegy 30%-át adja.


Elemzők aggodalmuknak adtak hangot, hogy a jelenlegi helyzet egy teljes körű globális élelmiszerválsághoz vezethet.


Forrás: világhelyzete

Copyright © All rights reserved | This template is made with by Colorlib